Тренінг: Протидія торгівлі людьми.
З метою актуалізувати знання учнів про сутність соціальної проблеми торгівлі людьми, сприяти усвідомленню соціальних ризиків таких дій, як поїздка за кордон з метою працевлаштування, навчання, шлюбу, легальне та нелегальне перебування в іншій країні в ліцеї відбувся тренінг «Протидія торгівлі людьми», який підготувала соціальний педагог Івашко Надія Якимівна. Педагог звернулась до випускників ліцею такими словами: «Незабаром Ви закінчите навчання в ліцеї, перед Вами відкриються дороги у доросле життя. Ці дороги можуть бути різними. Вони повні несподіванок і пригод. Для декого дороги будуть рівними, для інших з горбами і низинами. Яку саме дорогу оберете Ви? Адже саме ця дорога може визначити все Ваше подальше життя. Напевно, більшість з Вас вже визначилися де хочете працювати в Україні чи за кордоном».1. Вправа «Знайомство». Давайте познайомимося. Назвіть своє ім’я і країну, у якій Ви хотіли б якийсь час попрацювати.
2.Вправа «Встановлення правил». Учні називають правила. Записуються правила на дошці. Правила потрібні для того, щоб кожен міг працювати в комфортних умовах, висловлюватись відверто.3. Анкетування. Учасники тренінгу відповідають на питання вхідної анкети. Можлива тільки одна відповідь.
4. Мозковий штурм «Що необхідно для успішної поїздки?» Робота в малих групах. На заготовлених промінчиках учасники тренінгу пишуть фактори, які б сприяли успішній кар’єрі за кордоном. (Промінчики кожна група по черзі клеїть на ватмані з намальованим сонцем, коментує написане).
5. Групова робота «Типові труднощі». Робота в малих групах (3 групи). З якими труднощами можуть зустрітися наші співвітчизники за кордоном, як ви думаєте? Відповіді занотовуються на ватмані, який вирізаний у формі хмаринки.
1 група – матеріальні,
2 група – соціальні,
3 група –правові.
Групи презентують результати своєї роботи, закріплюючи напрацьоване біля намальованого сонця з променями. Надія Якимівна застерегла, що в наш час є люди, які можуть скористатися вашою необізнаністю, браком інформації. Це ті, хто нехтує правами та свободою людини. Це можуть бути торговці людьми. Можливо, вам невідомо, що торгівля людьми сьогодні є одним з найбільш прибуткових злочинних бізнесів. Торгівля людьми може відбуватися не тільки за кордоном, але й в Україні. Жертвою торговців людьми можуть стати жінки та чоловіки, діти різного віку, соціального статусу, національності, віросповідання. Що ж може допомогти вам попередити небезпеку, зберегти здоров’я, свободу і життя?
6. Вправа «Збери речення». Тренер об’єднує учнів у групи та пропонує визначити:
1 група: Що ж це таке –торгівля людьми?
2 група: Причини торгівлі людьми в Україні
3група: Шляхи потрапляння громадян до рук торговців людьми.
4 група: Форми торгівлі людьми. Учням надається ватман, роздатковий матеріал, необхідно правильно скласти частини розірваних речень, наклеїти їх на ватман.
7. Гра «Що трапилось?» Робота в парах. Кожна група отримає короткий опис ситуації, пов’язаних з порушенням прав людини та торгівлею людьми і намагатиметься визначити, чи є тут ознаки торгівлі людьми, якщо ні, то які ознаки порушення прав є в цій ситуації. Потім спікер групи зачитує відповіді.
8. Перегляд фільму “Життя на продаж”. Після перегляду фільму учасники тренінгу відповідають на питання:
1). Назвати причини,через які герої потрапили в цю ситуацію,
2). Як героям вдалося звільнитися з цієї ситуації?
3). Основні засоби безпеки, які б ви порекомендували героям, щоб не потрапляти в такі ситуації.9. Анкетування. Учасники тренінгу відповідають на питання вихідної анкети.
10.Вправа «Правила особистої безпеки». Івашко Н.Я. об’єднує учнів у групи. Пропонує кожній групі скласти правила особистої безпеки, щоб не стати жертвою торговців людьми. По завершенню кожна група презентує свою роботу.11.Заключна вправа «Дерево побажань». На базі тих знань, які учасники отримали протягом сьогоднішнього заняття, всім пропонується побути експертом і побажати або порадити щось людині, яка збирається за кордон. Кожному учневі роздаються листочки. На них вони пишуть свої побажання людині, яка їде за кордон, приклеюють їх до «дерева побажань», намальованого на фліп-чарті. Перед тим, як приклеїти свій листочок, кожен з учасників зачитує написане.
З заключним словом виступили в. о. директора НМЦСССДМ Ірина Климишин-Марків. Заступник директора з НВР Труш Оксана Миколаївна побажала ніколи не потрапляти в подібні ситуації з торгівлею людьми, знайти достойну працю у нас на Україні.
Організатор тренінгу соціальний педагог Івашко Надія Якимівна сказала, що багато можливостей є на Україні знайти достойну працю, побудувати сімейний добробут, кар’єру, досягли успіхів у бізнесі. Вибір залишається за вами. Будьте завжди вільними та щасливими!